Zasady sprawowania dodatkowej opieki pielęgnacyjnej nad pacjentem dorosłym

Pacjent w naszym Szpitalu ma prawo do kontaktu osobistego, telefonicznego z osobami z zewnątrz,  jak również prawo do dodatkowej opieki pielęgnacyjnej świadczonej przez osoby mu bliskie. Udział rodziny  lub opiekunów w opiece nad pacjentem zwiększa poczucie jego bezpieczeństwa, ułatwia adaptacje w środowisku szpitala, pozwala także na lepsze zaspokajanie potrzeb chorego w nowych warunkach. Dlatego zachęcamy  do współpracy z personelem medycznym w sprawowaniu opieki w miarę możliwości, potrzeb i warunków.  Dla zachowania bezpieczeństwa pacjentów prosimy o zapoznanie się z poniższym zakresem opieki, jaką może świadczyć rodzina i bliscy chorego.

POSTANOWIENIA OGÓLNE

  1. Osoba sprawująca dodatkową opiekę pielęgnacyjną nad pacjentem może ją realizować po uzyskaniu zgody Ordynatora lub lekarza dyżurnego Oddziału.
  2. Dodatkową opiekę pielęgnacyjną mogą sprawować jedynie osoby pełnoletnie.
  3. Osoba wskazana przez kobietę rodzącą może uczestniczyć i sprawować dodatkową opiekę pielęgnacyjną
    w Szpitalu w trakcie ciąży, porodu odbywającego się drogami natury oraz połogu.
  4. Dodatkowa opieka pielęgnacyjna na rzecz pacjenta jest świadczona dobrowolnie, tylko na życzenie pacjenta i/lub osoby bliskiej i nie ma charakteru obowiązku ani przymusu.

ZASADY OBOWIĄZUJĄCE OSOBY ŚWIADCZĄCE DODATKOWĄ OPIEKĘ PIELĘGNACYJNĄ

  1. Dodatkowa opieka nad pacjentem może być sprawowana pod warunkiem nie zakłócania prawidłowego udzielania świadczeń zdrowotnych oraz pod warunkiem okazywania szacunku dla praw pozostałych pacjentów.
  2. Rodzina, bliscy pacjenta mogą współpracować z personelem medycznym w zakresie:
    – wsparcia psychicznego, zaspokajania potrzeb emocjonalnych, zapewnienia poczucia bezpieczeństwa;
    – pomocy w zaspokajaniu potrzeb fizjologicznych – zaprowadzenie do toalety, podanie kaczki/basenu;
    – wykonywania czynności pielęgnacyjno – higienicznych – toaleta ciała, golenie, zmiana pampersa, czesanie, toaleta jamy ustnej, higiena protez zębowych;
    – pomocy w zmienianiu bielizny pościelowej i osobistej pacjenta;- wykonywania czynności związanych ze sprawnością ruchową – pomoc przy wstawaniu z łóżka,  przy chodzeniu, zapewnieniu wygodnej pozycji siedzącej, obracanie na boki, wykonywanie ćwiczeń biernych w łóżku, transport wózkiem inwalidzkim;
    – pomocy w zakresie przyjmowania posiłków – pojenie, zwilżanie ust, karmienie lub pomoc przy karmieniu zgodnie z zaleceniami lekarza, z wyjątkiem pacjentów nieprzytomnych i mających problemy z połykaniem (ze względu na ryzyko zachłyśnięcia);
    – pomocy w zapobieganiu odleżynom – zmiana ułożenia ciała (siadanie, odwracanie na boki), zmiana pozycji, odciążenie części ciała poprzez stosowanie udogodnień, pielęgnacja skóry;
    – uczestnictwa w procesie rehabilitacji w porozumieniu z rehabilitantem – asystowanie podczas spaceru  z pacjentem, przy chodzeniu z balkonikiem;
    – czuwania nad bezpieczeństwem pacjenta (szczególnie ważne w przypadku osób pobudzonych psychoruchowo).
  3. Wykonywanie innych czynności pielęgnacyjnych i opiekuńczych niż wymienione powyżej wymaga zgłoszenia personelowi medycznemu i uzyskania zgody na ich realizację. Wykonywanie danej czynności może odbyć się po uzyskaniu instruktażu i edukacji w określonym zakresie.
  4. Osoba sprawująca dodatkową opiekę pielęgnacyjną zobowiązana jest do przestrzegania zaleceń personelu i zgłaszania wszelkich zauważalnych zmian w stanie zdrowia pacjenta lub jego zachowaniu oraz do bezwzględnego przestrzegania zasad sanitarno-epidemiologicznych.
  5. Pracownicy medyczni zapoznają Państwa z bezpiecznymi dla pacjenta zasadami i technikami postępowania – zwracanie uwagi na wenflon, niedowłady, porażenia; pouczą o zasadach postępowania z odpadami, zasadami stosowania środków pielęgnacyjnych i usprawniających.
  6. Należy pamiętać o konieczności zachowania zasad intymności i godności pacjenta i wykonywania czynności w warunkach go niekrępujących. Czynności należy wykonywać w sposób planowy, z przygotowaniem niezbędnego sprzętu i środków, chroniąc pacjenta przed wyziębienie, upadkiem z łózka czy zniecierpliwieniem.
  7. Przynoszenie i podawanie pacjentowi produktów spożywczych wymaga każdorazowej konsultacji z lekarzem sprawującym opiekę nad pacjentem lub skierowania zapytania w tej sprawie do lekarza za pośrednictwem pielęgniarki/położnej.
  8. Osoba sprawująca opiekę zobowiązana jest opuścić salę chorych w trakcie obchodu lekarskiego oraz wykonywania zabiegów leczniczo-pielęgnacyjnych u innych pacjentów.
  9. Zakazuje się sprawowania dodatkowej opieki przez osoby z objawami infekcji, nietrzeźwe lub pod wpływem środków odurzających, nieprzestrzegające zasad higieny i bezpieczeństwa w Szpitalu.
  10. Osoba sprawująca dodatkową opiekę ma obowiązek zgłoszenia pielęgniarce/położnej fakt przybycia i opuszczenia oddziału.
  11. Opiekun każdorazowo zobowiązany jest zgłaszać personelowi medycznemu zamiar opuszczenia Oddziału z pacjentem oraz uzyskać zgodę lekarza, pielęgniarki/położnej.

Zabrania się:

  1. zakłócania procesu diagnostyczno-terapeutycznego poprzez samodzielne stosowanie zabiegów leczniczych, pielęgnacyjnych, dokonywanie zmian w diecie – niezgodnie z zaleceniami lekarza;
  2. podawania pacjentowi leków, suplementów diety, ziół – bez zgody personelu;
  3. samodzielnego włączania lub wyłączania urządzeń medycznych, zwiększania lub zmniejszania przepływu kroplówek – bez zgody personelu;
  4. używania urządzeń elektrycznych mogących stwarzać zagrożenie dla bezpieczeństwa pacjentów przebywających w Oddziale (np. grzałki, zapalniczki);
  5. palenia tytoniu, używania elektronicznych papierosów oraz spożywania alkoholu i innych środków odurzających na terenie Szpitala;

Osoby świadczące dodatkową opiekę pielęgnacyjną zobowiązane są do:

  1. nie zakłócania spokoju innym chorym;
  2. korzystania z telefonów komórkowych i telewizora w sposób niestwarzający uciążliwości dla pacjentów i personelu;
  3. szanowania mienia Szpitala;
  4. utrzymania ładu oraz porządku w miejscu pobytu;
  5. dbania o higienę osobistą, częste mycie rąk, nie siadanie na łóżkach pacjentów, nie chodzenie do innych sal chorych.

Sprawowanie opieki wykonuje się w godzinach odwiedzin; w uzasadnionych przypadkach np.całodobowy pobyt opiekuna wraz z pacjentem posiadającym orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub potrzeba czuwania nad chorym, należy zgłosić ten fakt Ordynatorowi Oddziału lub lekarzowi dyżurnemu i uzyskać zgodę.

W przypadku naruszenia powyższych zasad
personel medyczny ma prawo zażądać opuszczenia Oddziału.

 

Dyrektor Szpitala lub upoważniony przez niego lekarz może ograniczyć korzystanie z prawa pacjenta do dodatkowej opieki pielęgnacyjnej w przypadku wystąpienia zagrożenia epidemiologicznego lub ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne pacjentów, a także ze względu na możliwości organizacyjne Szpitala.

 

 

 

 

 

image_pdfimage_print
  1. /
  2. Dla Pacjentów
  3. /
  4. Dodatkowa opieka pielęgnacyjna
  5. /
  6. Zasady sprawowania dodatkowej opieki...
Skip to content