Pacjentami naszych Oddziałów są Dzieci, stąd potrzeba otoczenia ich wszechstronną opieką, zarówno w aspekcie fizycznym, jak i psychicznym. W trosce o prawidłową realizację praw pacjenta Szpital zapewnia jednemu z rodziców lub opiekunów, prawo pobytu całą dobę z dzieckiem w Oddziale, celem zaspokojenia jego potrzeb miłości, bezpieczeństwa i pielęgnacji. Podstawowym celem wspólnego pobytu dziecka i osoby mu towarzyszącej jest zminimalizowanie stresu związanego z hospitalizacją i wsparcie procesu terapeutycznego. Możemy to osiągnąć dzięki Państwa pomocy i ścisłej współpracy z personelem. Rodzice i opiekunowie stanowią nieodzowną część zespołu terapeutycznego, pomagającego dziecku w powrocie do zdrowia. Dla zapewnienia bezpieczeństwa i prawidłowej opieki medycznej chorym dzieciom, konieczne jest bezwzględne przestrzeganie ustalonych zasad postępowania.
POSTANOWIENIA OGÓLNE
- Każde dziecko hospitalizowane w Szpitalu ma prawo do dodatkowej opieki i pielęgnacji sprawowanej przez bliską osobę.
- Rodzice lub opiekunowie, którzy nie stanowią dodatkowego ryzyka infekcji mają prawo do całodobowego pobytu z chorym dzieckiem w Oddziale.
- Osobą sprawującą opiekę nad dzieckiem jest przedstawiciel ustawowy (lub inne osoby upoważnione na podstawie przepisów prawa), a także osoby wskazane personelowi Szpitala bezpośrednio przez ww. opiekunów.
- Dodatkową opiekę pielęgnacyjną mogą sprawować tylko osoby pełnoletnie.
- Ze względów lokalowych i epidemiologicznych w procesie pielęgnacji dziecka może uczestniczyć jednoczasowo tylko jeden opiekun.
- Rodzice lub opiekunowie mogą włączyć się czynnie w zabiegi higieniczne i pielęgnacyjne oraz karmienie dziecka, w porozumieniu z personelem medycznym.
ZASADY OBOWIĄZUJĄCE OSOBY ŚWIADCZĄCE DODATKOWĄ OPIEKĘ PIELĘGNACYJNĄ
- Dodatkowa opieka nad pacjentem może być sprawowana pod warunkiem nie zakłócania prawidłowego udzielania świadczeń zdrowotnych oraz pod warunkiem okazywania szacunku dla praw pozostałych pacjentów.
- Osoba sprawująca dodatkową opiekę pielęgnacyjną zobowiązana jest do przestrzegania zaleceń personelu medycznego i bezwzględnego przestrzegania zasad sanitarno-epidemiologicznych poprzez:
– stosowanie zasad koniecznej izolacji (zapobieganie przemieszczaniu się przedmiotów – zabawek, rzeczy, pościeli) między dziećmi w Oddziale;
– przebywanie w odrębnej, własnej sali, gdy konieczna jest izolacja dziecka – zgodnie z zaleceniami lekarza;
– zgłoszenie zabrudzenia pościeli lub przewijaka – w sytuacji samodzielnego przewijania dziecka;
– dbanie o higienę osobistą dziecka i własną oraz o higienę otoczenia;
– utrzymywanie na bieżąco w czystości wszystkich przyniesionych przedmiotów. - Personel medyczny Oddziału musi być każdorazowo informowany o włączaniu się osób bliskich do opieki nad dzieckiem. Za każdym razem przy zmianie opieki nad dzieckiem proszę zgłosić ten fakt pracownikom Oddziału. Personel na bieżąco obserwuje wszystkie osoby przychodzące oraz przebieg odwiedzin ze względu na bezpieczeństwo dzieci.
- Zakazuje się sprawowania dodatkowej opieki przez osoby z objawami infekcji, nietrzeźwe lub pod wpływem środków odurzających, nieprzestrzegające zasad higieny i bezpieczeństwa w Szpitalu.
- Osoby sprawujące opiekę zobowiązane są poinformować personel o każdorazowym opuszczeniu sali, w której dziecko pozostało samo.
- Rodziców lub inne osoby opiekujące się dzieckiem zobowiązuje się do każdorazowego uzgodnienia z lekarzem możliwości wyjścia z dzieckiem poza oddział (np. na spacer) oraz zgłoszenia tego faktu pielęgniarce (należy poinformować gdzie i na jaki czas opiekun wychodzi z dzieckiem). Po powrocie do Oddziału opiekun ma obowiązek poinformować osobę, której zgłoszono wyjście.
- Zakończenie w danym dniu sprawowania dodatkowej opieki nad dzieckiem, należy przed opuszczeniem Oddziału, zgłosić personelowi pielęgniarskiemu.
- Prawa rodziców/opiekunów sprawujących dodatkową opiekę:
– zapewnienie dziecku poczucia bezpieczeństwa – czuwanie, towarzyszenie, troska, uspokajanie, wyjaśnianie, edukowanie;
– zaspokajanie potrzeb psychologicznych i emocjonalnych dziecka – wspieranie, rozmowa, czytanie, głaskanie, przytulanie, kangurowanie;
– włączanie się w codzienne zabiegi pielęgnacyjne związane z utrzymaniem higieny dziecka – wymiana pieluch, toaleta jamy ustnej, kąpiel, mycie głowy, czesanie włosów, nawilżanie i natłuszczanie skóry, zmiana bielizny pościelowej i osobistej, słanie łóżka;
– pomoc dziecku w przyjmowaniu posiłków i napojów – pojenie, karmienie lub pomoc przy karmieniu, rozdrabnianie potraw (z wyjątkiem pacjentów nieprzytomnych i/lub mających problemy z połykaniem);
– organizowanie dziecku czasu wolnego pomiędzy zabiegami – czytanie książek, słuchanie muzyki, nauka i odrabianie lekcji, gra w ulubione w gry, oglądanie bajek lub filmów, rysowanie, rozwiązywanie łamigłówek;
– uczestniczenie w procesie rehabilitacji, w porozumieniu z rehabilitantem;
– wykonywanie innych czynności pielęgnacyjnych i opiekuńczych, niewymienionych powyżej, wymaga zgłoszenia personelowi medycznemu i uzyskania zgody na ich wykonanie. - Obowiązki rodziców/opiekunów sprawujących dodatkową opiekę:
– przestrzeganie zasad określonych przez fachowy personel w sytuacji towarzyszenia dziecku podczas zabiegów;
– w porze obchodów lekarskich należy przebywać wraz z dzieckiem w sali;
– ograniczenie bagażu dziecka do niezbędnych, bezpiecznych przedmiotów;
– zadbanie o organizację czasu wolnego dziecka przy zachowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa;
– niezwłocznie zgłaszanie personelowi medycznemu wszystkich zaobserwowanych niepokojących objawów u dziecka, zauważalnych zmian w stanie jego zdrowia oraz zmian w zachowaniu;
– zachowanie spokoju i ciszy, nie trzaskanie drzwiami, nie zaśmiecanie otoczenia;
– szanowanie mienia Szpitala;
– przestrzeganie zasad ogólnego współżycia i poszanowania prywatności;
– przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i nie stwarzanie swoim zachowaniem zagrożenia dla dziecka poprzez:
-
- pozostawianie dziecka w niezamkniętych, niezabezpieczonych łóżeczkach – niemowlę i małe dziecko pozostawione na chwilę bez opieki musi być włożone do łóżeczka z zasuniętymi zablokowanymi ściankami bocznymi (także, gdy opiekun odchodzi nawet na parę metrów);
- otwieranie okien;
- pozostawianie na podłodze przedmiotów, o które dziecko może się przewrócić;
- spożywanie gorących płynów przy dziecku – zagrożeniem dla zdrowia dziecka może być również opiekun chodzący po korytarzu z gorącą kawą/herbatą lub posiłkiem;
- przynoszenie niebezpiecznych przedmiotów (np. nóż, nożyczki) i pozostawianie ich w zasięgu rąk dziecka;
- dokarmianie dziecka niezgodnie z zaleceniami lekarza;
- organizowanie niebezpiecznych zabaw.
Zabrania się:
- zakłócania procesu diagnostyczno-terapeutycznego poprzez samodzielnie stosowanie zabiegów leczniczych, pielęgnacyjnych, dokonywanie zmian w diecie – niezgodnie z zaleceniami lekarza;
- podawania dziecku leków, suplementów diety, ziół – bez zgody personelu medycznego;
- samodzielnego włączania urządzeń medycznych, zwiększania lub zmniejszania przepływu kroplówki bez zgody personelu;
- używania urządzeń elektrycznych mogących stwarzać zagrożenie dla bezpieczeństwa dzieci przebywających w Oddziale (np. grzałki, zapalniczki);
- palenia tytoniu, używania elektronicznych papierosów oraz spożywania alkoholu i innych środków odurzających na terenie Szpitala.
W wyjątkowych przypadkach, ze względu na dobro dziecka, prawo rodziców/opiekunów dodatkowej opieki może zostać ograniczone lub rozszerzone.
UWAGA!!! Zakres opieki pielęgnacyjnej w Oddziale Neonatologicznym każdorazowo ustalany jest z personelem medycznym indywidualnie dla każdego pacjenta.
W przypadku naruszenia powyższych zasad |