Dodatkowa opieka pielęgnacyjna

 

  1. Zasady sprawowania dodatkowej opieki pielęgnacyjnej oparte są o zapisy Ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.
  2. Pacjent ma prawo do dodatkowej opieki pielęgnacyjnej, w tym także opieki sprawowanej nad pacjentem małoletnim albo posiadającym orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności oraz nad pacjentką w warunkach ciąży, porodu i połogu.
  3. Dodatkowa opieka pielęgnacyjna może być sprawowana przez rodzinę, osobę bliską lub inną osobę wskazaną przez pacjenta lub jego przedstawiciela ustawowego.
  4. Przez dodatkową opiekę pielęgnacyjną rozumie się opiekę, która nie polega na udzielaniu świadczeń zdrowotnych (czyli działań służących zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia oraz innych działań medycznych wynikających z procesu leczenia lub z przepisów odrębnych regulujących ich wykonania).
  5. Przez dodatkową opiekę pielęgnacyjną sprawowaną nad pacjentem małoletnim lub posiadającym orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, rozumie się również prawo pobytu w raz z nim w szpitalu przedstawiciela ustawowego albo opiekuna faktycznego.
  6. Osoba wskazana przez rodzącą może uczestniczyć i sprawować dodatkową opiekę pielęgnacyjną w trakcie ciąży, porodu odbywającego się drogami natury i połogu.
  7. Udział rodziny lub osób wskazanych przez pacjenta w procesie opieki w trakcie pobytu pacjenta w oddziale szpitalnym ma za zadanie zwiększyć poczucie bezpieczeństwa pacjenta, ułatwić mu adaptację w środowisku szpitalnym oraz umożliwić zaspokajanie jego potrzeb w trakcie hospitalizacji, których samozaspokojenie ze względu na stan zdrowia jest utrudnione.
  8. Rodzina lub osoba wskazana przez pacjenta może uczestniczyć w zabiegach pielęgnacyjnych lub sprawować dodatkową opiekę pielęgnacyjną za zgodą pacjenta i po konsultacji z lekarzem prowadzącym i pielęgniarką odpowiedzialną za danego pacjenta.
  9. Przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych może być obecna osoba bliska, członek rodziny lub inna osoba wskazana przez pacjenta, jeżeli wyraża on taką wolę, jednak osoba udzielająca świadczeń zdrowotnych może odmówić obecności tejże osoby przy ich udzielaniu ze względów medycznych, w przypadku istnienia prawdopodobieństwa wystąpienia zagrożenia epidemicznego lub ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne pacjenta.
  10. Szpital nie pobiera żadnych opłat związanych ze sprawowaniem dodatkowej opieki pielęgnacyjnej.
  11. Dyrektor szpitala lub upoważniony przez niego lekarz może ograniczyć korzystanie z prawa pacjenta do dodatkowej opieki pielęgnacyjnej w przypadku wystąpienia zagrożenia epidemiologicznego lub ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne pacjentów, a także ze względu na możliwości organizacyjne Szpitala.
  12. W godzinach nocnych przebywanie w oddziale szpitalnym, osoby bliskiej lub innej osoby wskazanej przez pacjenta może się odbywać wyłącznie za zgodą Ordynatora/Lekarza kierującego oddziałem lub lekarza pełniącego dyżur.
  13. Szczegółowe zasady sprawowania dodatkowej opieki pielęgnacyjnej w SPZOZ w Łukowie zostały opisane w poniższych załącznikach.

Zasady sprawowania dodatkowej opieki pielęgnacyjnej nad dzieckiem

Zasady sprawowania dodatkowej opieki pielęgnacyjnej nad pacjentem dorosłym

 

image_pdfimage_print
  1. /
  2. Dla Pacjentów
  3. /
  4. Dodatkowa opieka pielęgnacyjna
Skip to content