Zapraszamy przyszłe mamy!!!
Przybliżając mieszkańcom powiatu nasz Szpital przedstawiamy Oddział Neonatologiczny.
Drogie Mamy w naszym Szpitalu odbywają się PORODY RODZINNE. Opiekujemy się zarówno noworodkami zdrowymi, jak i wcześniakami urodzonymi od 32 tygodnia ciąży. Nad bezpieczeństwem noworodków czuwa wykwalifikowany personel medyczny, który sprawuje opiekę nad dzieckiem, nadzoruje jego pielęgnację prowadzoną przez matkę, przekazuje mamom jak najwięcej informacji, wskazówek i rad, aby mogły prawidłowo i bezpiecznie pielęgnować swojego maluszka
Opieka nad noworodkami zdrowymi sprawowana jest w systemie Rooming-in, co oznacza wspólny pobyt na sali matki z dzieckiem. Taki system daje mamie możliwość stałego kontaktu z maluszkiemDla dziecka z kolei wspólny pobyt z mamą to ogromne poczucie bezpieczeństwa i możliwość budowania i pogłębiania więzi emocjonalnej Pierwsze przeżyte razem chwile są fundamentem do prawidłowego rozwoju noworodka.
Tradycją naszego oddziału jest promowanie karmienia piersią. Celem edukacji w tym zakresie jest kształtowanie umiejętności prawidłowego i skutecznego karmienia oraz uświadamianie mamom jego znaczenia w rozwoju dziecka.
Problemy związane z karmieniem piersią w naszym Szpitalu pomaga rozwiązywać certyfikowany doradca laktacyjny położna Oddziału Położniczo-Ginekologicznego i Patologii Ciąży mgr Edyta Orzeł, nr tel. 501 677 684. PORADNIA LAKTACYJNA czynna jest we wtorki i czwartki w godz. 12.00-14.00.
PORADY LEKARSKIE w zakresie karmienia noworodków udzielane są przez Kierownika Oddziału Neonatologicznego, dr n. med. Justynę Domosud – specjalistę neonatologii, w środy w godz. 15.00-17.00 oraz 18.00-20.00, pod nr tel. 504 197 197.
W przypadku powikłań należy skontaktować się z naszym POGOTOWIEM LAKTACYJNYM czynnym całą dobę, pod nr tel. 25 798 2000 – 9 wew. 245 lub 278.
W Oddziale wykonywane są BADANIA PRZESIEWOWE, które mają na celu wczesne wykrycie niektórych wrodzonych wad rozwojowych noworodka i wdrożenie postępowania leczniczego. Badania te umożliwiają wykrycie chorób, które nie dają charakterystycznych objawów klinicznych, a nie leczone prowadzą do zaburzeń rozwoju, ciężkiego upośledzenia umysłowego, a nawet śmierci. Do badań przesiewowych noworodków wykonywanych w pierwszych dniach życia należą:
badanie przesiewowe dotyczące fenyloketonurii, hipotyreozy, mukowiscydozy, wrodzonego przerostu nadnerczy (WPN), rdzeniowego zaniku mięśni (SMA),
badanie przesiewowe słuchu,
badanie przesiewowe pulsoksymetrem.
W przypadku noworodków wymagających leczenia:
dysponujemy wszystkimi dostępnymi metodami diagnostycznymi, w tym diagnostyką ultrasonograficzną (wykonujemy USG przezciemiączkowe centralnego układu nerwowego, jamy brzusznej, płuc ) oraz diagnostyką zdjęć obrazowych klatki piersiowej,
możliwość wykonania echo serca oraz konsultacji kardiologicznej,
badania laboratoryjne wykonujemy metodą mikrometod, pozwalającą na pobieranie niewielkich ilości krwi od noworodka,
leczenie prowadzimy zgodnie ze standardami Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego.
Po wypisie z Oddziału dzieci mogą być objęte opieką funkcjonującej przy Szpitalu Poradni Neonatologicznej.
ZAPRASZAMY